🎧 Skubi? Gali klausyti naujienlaiškio audio versijos☝️
Labas!
Sveikinu 31 naujai prisijungusį GenZ prenumeratorių!
Atsiprašau, kad šios savaitės naujienlaiškis vėluoja. Turėjau sunkiausią skrydį į Balį, tai buvo visokio prieškelioninio chaosėlio, tad ir straipsnį spėjau paruošti tik dabar :) (Beje, jei nori šiek tiek seilę pavarvinti žiūrėdamas gražius vaizdus, pasek mane IG 😉).
Jau žinai, kad naujienlaiškis atsinaujino. Tad noriu pristatyti dar vieną naujieną - GenZ draugų straipsnius!
Aplink save turiu labai įdomių žmonių ratą su unikaliais įgūdžiais, pasiekimais ar istorijomis, kurios tikrai vertos būti išgirstomis.
Šiandien - pirmas tokio tipo straipsnis ir jo autorius, mano nuostabus draugas, Elvinas Predkelis. Labai įdomus bičas, nuolat turintis krūvas idėjų (dabar pvz. laisvalaikiu kuria minčių skaitymo mašiną :D), visuomet mane žavėjo savo gebėjimu skaityti. Atrodo veikia tikrai nemažai, bet kažkaip per 2022 metus sugebėjo perskaityti 101 knygą, crazy!
Čia jis dalinasi savo trimis patarimais, kaip pradėti skaityti daugiau, tad skanaus!
“Noriu skaityti daugiau!”
Ne vienam girdėta ir ne vieno tarta frazė.
Pradėjus naujus metus, entuziazmas skaityti liejasi per kraštus.
Deja, jis išblėsta vidury antrosios knygos. Atsiranda pasiteisinimai, kodėl neišeina skaityti tiek, kiek norisi. O galiausiai, knygų mugėje kruopščiai sukomplektuota ir nupirkta šūsnis knygų išgyvena dar vieną tsundoku.
Tsundoku?
Taip, tai likimas tų knygų, kurios nupirktos, padėtos į lentyną ir niekada nebepaliestos skaitytojo.
Turime skirtingas priežastis, kodėl norime skaityti daugiau. Galbūt norisi gilintis į pažįstamą sritį ir pasisemti naujų idėjų? Ar pabėgti nuo realybės? O gal konkuruoji su draugais, kas perskaitė daugiau knygų? Kad ir kokia priežastis, pasidalinsiu keliais patarimais, kaip išpildyti šį pažadą sau.
1. Išsirink tinkamas knygas
Didžiausi skaitovai ir protinguoliai skaito sunkiausias, ilgiausias, tankiausias knygas. Filosofijos veikalus, politinius traktatus, mokslinius straipsnius ir literatūros klasiką (kuri, jei visiškai atvirai, paprastai varo depresiją). Nereikia pradėti nuo tokių knygų, kaip ir nereikėtų pradėti bėgioti olimpinių bėgikų tempu. Verčiau išsirinkti sau tinkamas knygas ir ugdyti meilę skaitymui mažais žingsneliais.
Tai padaryti nėra itin sunku. Pirmiausia, išsiaiškink, ką norisi skaityti, o ne kuo norėtųsi pasigirti. Galbūt tai meilės romanas, galbūt tai literatūra paaugliams, galbūt tai populiarusis mokslas - nesvarbu. Prisimink, kad jei nesinori, nebūtina visiem sakyti, ką skaitai. Kitaip tariant - tiesiog skaityk, kas tau faina.
Taip pat, galima pasikonsultuoti su draugais. Tikėtina, kad jei turite bendrų pomėgių - veikiausiai galės rekomenduoti aktualią knygą. Galima pasirausti internete, skaityti atsiliepimus (pavyzdžiui, Goodreads portale) ir rasti skirtingų žanrų knygų sąrašus. Netgi TikTok’as turi didelę skaitytojų bendruomenę, kuri rekomenduoja knygas įvairiausio plauko skaitytojams. Palaipsniui ir visiškai natūraliai skaitymas pradės jaustis kaip malonumas, o ne pareiga.
2. Paversk skaitymą žaidimu
Šiais laikais knyga tikrai nėra tokia interaktyvi, kaip išmanieji įrenginiai. Žiūrėjimas į juodas raides pageltusiuose lapuose migdo tiesiogine to žodžio prasme. Visa laimė, kad beveik visos knygos nėra tik ištisas žodžių kratinys. Ten yra ir pastraipos, ir skyriai, ir dalys. Netgi puslapiai sunumeruoti. Tai galima panaudoti savo skaitymo patirties paįvairinimui.
Nesinori nustoti skaityti vidury skyriaus. Dar labiau, jei su tuo skyriumi pasibaigia ir knygos dalis. Galima užsibrėžti sau užduotį perskaityti iš pradžių vieną, po to kelis skyrius vienu prisėdimu. Žaisti galima ir su puslapių skaičiumi. Pavyzdžiui, skaityti metant sau iššūkį dvejeto laipsniais per dieną - 16, 32 arba 64 puslapius. Nes kodėl gi ne. Taip pat, knygos leidžiamos lenkiant lapus per pusę. Toks puslapių skaičius sutampa su skyriaus pabaiga - du zuikiai vienu šūviu.
O Bruce Mau savo kūrybinio augimo manifeste siūlo:
“Skaityk tik nelyginius puslapius. Taip elgėsi Marshall McLuhan. Mažindamas perteklinės informacijos kiekį paliksi vietos netikėtiems ,,makaronams”
3. Nuosekliai skirk laiko
Šis patarimas yra svarbiausias iš visų. Dauguma teisinasi, kad neranda laiko skaitymui. Turbūt jie nežino vieno “triuko”.
Skaitant kiekvieną dieną, daug laiko net nereikia. Lengva susidaryti įspūdį, kad reikia prisėsti ir be pauzės vartyt lapus kokias 3 valandas. Tačiau užteks skirti tiek pat laiko, kiek trunka pasigaminti košę ryte ir pasižiūrėti į labai retušuotus vaizdelius kokiam nors socialiniame tinkle.
Šį punktą lengviau paaiškinti skaičiais. Skaitant vos vieną puslapį per dieną, per metus pavyks perskaityti vieną, bet visai netrumpą knygą. Jau pateksi į 47% viso pasaulio skaitančiųjų gretas. Skaitant po skyrių per dieną, per metus pavyks perskaityti apie 20 knygų. Perskaityti skyrių per dieną paskirk pusvalandį. Penkiolika minučių ryte ir penkiolika minučių vakare kasdien. Po metų bus drąsiai galima didžiuotis sau duotu pažadu “skaityti daugiau” :)
Nuoširdžiai rekomenduoju sekti straipsnio autorių Elviną Predkelį (čia rasi jo rekomenduojamas knygas) įvairiose platformose:
Užsibaigti užduotis checklist’e “Dirbk Stipriau” dienos proga linkėdamas,
Antanas