#63 📢 Kaip profesionaliai small talk’inti?
Įpročiai, staiga tapę blogais. Kokia ateitis laukia su robotais? Priešpriešos mūsų įsitikinimams. Pokalbių apie orą vertė. Ir dar daugiau.
🗞️Šiandien skaityk:
🚀Kai „žalingi įpročiai“ tampa dorybėmis
🔎7 interneto lygiai
💭10 klausimų, kurie privers kitaip pažvelgti į savo įsitikinimus
📽️Kaip greitai kurti ir testuoti kodą?
🧠Kodėl small talk’as yra gerai?
Labas!
Ar žinai, kad keiksmažodžiai gali sumažinti skausmo pojūtį iki 33%, IKEA įkūrėjas buvo disleksikas, todėl baldus vadino ne numeriais, bet švediškais žodžiais, kad būtų lengviau įsimint, o neandertaliečiai statė namus iš mamutų kaulų?
Sudominau? Gerai. Reiškias tuščias šnekalas pavyko ir galim pereit prie gilesnių pokalbių 😉
Dar prieš pasineriant į naujienlaiškį – kovo 31 d. su WHY AI pradedam naujas atvirųjų mokymų sesijas vadovams (pradedantiesiems / pažengusiems) ir rinkodaristams. Jau gali registruotis, nes vietos, kaip visada – greitai bus išparduotos! :)
„Life is what happens to us while we are making other plans.“
― Allen Saunders
TIKRA
🚀Kai „žalingi įpročiai“ tampa dorybėmis
Kai dabar kas nors primena, kad negerai no-life’int lovoje prieš miegą – visi žino ir visi sutinka. Bet prieš šimtmetį tokia pati nuomonė buvo ir apie knygų skaitymą lovoje! Negana to, dar ir važinėjimas dviračiu, radijo klausymas ir net žaidimas šachmatais kėlė susirūpinimą.
Neskaityk lovoje
Skaitymas lovoje kadaise buvo smerkiamas taip pat, kaip šiandien spoksojimas į ekranus prieš miegą. XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje medikai bei laikraščiai sakė, kad tai sugadins akis, išves iš proto ir dar sugriaus miego ritmą.
Tada buvo kalbama apie skaitymą lovoje lyg tai būtų nusikaltimas. Net 1950 m. Amerikos Medicinos Asociacijos leidinys įtraukė skaitymą į sąrašą dalykų, kurių reikėtų vengti norint gerai išsimiegoti.
Nepersimink dviračiu
Kitas, šiai dienai neadekvatus dalykas buvo 1890-aisiais iškilęs dviračių bumas. Nors vieni medikai pripažino važinėjimo dviračiu naudą sveikatai, kiti tvirtino, kad dviračiai sukelia beprotystę, stuburo deformacijas ir apendicitą. Viena draudimo bendrovė net atsisakė drausti užkietėjusius dviratininkus, o kai kuriuose šauktinių atrankos punktuose dviratininkai buvo atmesti dėl tariamai silpnos „dviratininko širdies“.
Mažiau klausyk radijo
Radijo populiarumas irgi kėlė nerimavimus. Skeptikai kaltino jį dėl prastėjančių moksleivių pažymių, bemiegių naktų ir krentančių paukščių iš dangaus.
1943 m. vienas pamokslininkas pareiškė, kad žmonės, klausantys radijo nuo aušros iki sutemų, suserga liga, kuri lemia lėtą, bet neišvengiamą smegenų minkštėjimą. Kaip dabar sakom – brain rot. Kažin, ką apie dabartinius minkštasmegenius galvotų, kai Netflix’as, reel’ai ir podcast’ai nuolat ūžia ausyse.
Mesk šachmatus
Kai 1858 m. Paul Morphy tapo geriausiu pasaulio šachmatininku, žaidimo populiarumas smarkiai išaugo, o „Scientific American“ žurnalas paskelbė, kad šachmatai tėra „nereikšmingas laiko švaistymas“.
Kai Morphy psichinė sveikata vėliau pablogėjo, kaltė, aišku, buvo suversta šachmatams. Panašūs likimai ištiko ir kitus žaidėjus, todėl kilo teorija, kad šis intelektualus žaidimas gali būti pavojingas psichikai.
Šiandien šios veiklos laikomos sveikomis ir net intelektualiai naudingomis, bet kas ten žino, gal po 100 metų žmonės kreivai žiūrės ir į mūsų dabartinius draudimus ir patarimus.
💡GenZ įdomybės💡
📅 Šią dieną: 1906 m. kovo 18 d. rumunų išradėjas Traian Vuia atliko 12 metrų skrydį pirmuoju jo sukurtu monoplanu.
🔎 Ką žiūrėti: Paaiškinti 7 interneto lygiai, nuo Surface Web iki Primarch. Tik, ar tikrai jie visi egzistuoja?
🤖 AI: Ar dirbtinai sukurti robotai su žmogaus intelektu pagerins žmonijos gyvenimą ar jį pražudys? Apie tai, kas bus, kai robotams mūsų nebereikės.
📰 Naujienos: 2025-ieji bus AI agentų metai! Kas tie AI agentai? Sistemos, gebančios atlikti tam tikras užduotis/procesus nereikalaujant nuolatinio žmogaus įsiterpimo. Kodėl jie tokie svarbūs dabar? Nes pradeda valdyti darbo rinką, dirba ten, kur darbuotojai neefektyvūs ir mažina barjerą kurti technologijas.
⭐ Random: Knygos, kurios (ne)egzistuoja. Reid Byers tyrinėja fiktyvios literatūros istoriją, kurdamas knygas, kurių negalima perskaityti, bet kurios kelia nostalgiją ir smalsumą.
ŽVILGSNIS
💭10 klausimų, kurie privers kitaip pažvelgti į savo įsitikinimus
Tikriausiai neįmanoma gyventi idealiai laikantis savo įsitikinimų – pasaulis tiesiog per daug sudėtingas.
Tarkim, daugelis politinėmis temomis besidominčių žmonių gali užtikrintai kalbėti apie vieną klausimą, bet būti visiškai neišprusę kitame. Kai kas kategoriškai pasisako prieš marihuaną, bet nesugeba paaiškinti, kodėl alkoholis turėtų būti legalus. Daugybė žmonių valgo mėsą, bet niekada negalėtų patys paskersti karvės.
Tiesiog taip yra, kad nė vienas iš mūsų negali visiškai logiškai pateisinti kiekvieno savo veiksmo. Bet tai nereiškia, kad neturėtume dažniau savęs kvestionuoti.
Tam tikri klausimai gali padėti kitaip pažvelgti į savo įsitikinimus ir suprasti, kad pasaulis nėra toks paprastas, kaip kartais atrodo. Štai 10 iš šių klausimų:
Ar valgai jautieną? Jei taip, ar pats galėtum paskersti karvę? (Pakartok šį klausimą apie bet kurį gyvą padarą, kurį valgai.)
Jei būtų galima apskaičiuoti, kiek procentaliai kartų iš tikrųjų padarai tai, ką sakai ketinantis padaryti, koks būtų tavo rezultatas? Ar tavo spėjimas sutaptų su draugų ar kolegų nuomone apie tave?
Kada paskutinį kartą paaukojai pinigų organizacijai ar tikslui, kuris tau rūpi? Kiek?
Jei tau mokėtų 10 mln. eurų per metus už azartinių lošimų reklamavimą vaikams, ar sutiktum?
Ar laikai save daug dirbančiu žmogumi? Jei taip, ką konkrečiai veiki visą dieną? Pabundi – kas vyksta toliau? Kiek realiai nuveiki ir kam tiksliai skiri savo laiką?
Kokį procentą tavo dienos sudaro prasminga veikla? Kodėl ne didesnį?
Ar laikai save kūrybingu žmogumi? Jei taip, kada paskutinį kartą sukūrei ką nors iš tiesų kūrybiško? Kas tai buvo?
Ar manai, kad heteroseksualios santuokos turėtų būti teisėtos? O homoseksualios santuokos? Kaip dėl poligaminių santykių? Jei tavo atsakymai į šiuos klausimus skiriasi, kodėl?
Kai tavęs klausia, ką veiki laisvalaikiu, kokius pirmus 5 dalykus pamini? Kiek laiko per pastarąsias 60 dienų praleidai darydamas kiekvieną iš jų? Ar yra kas nors, ką darai pramogai (pvz., žiūri „TikTok“), bet ko nebūtum paminėjęs?
Ar kuris nors iš šių klausimų privertė tave pasijusti nejaukiai ar gynybiškai? Kodėl?
AI ĮRANKIAI
📽️Kaip greitai kurti ir testuoti kodą?
Jei ieškai būdo greitai kurti ir testuoti kodą be sudėtingų įrankių diegimo, verta išbandyti Lovable.dev. Tai naršyklėje veikianti programavimo platforma, su kuria gali paprastai kurti programas. Man, kaip ne programuotojui, ji irgi atrodo lengvai valdoma.
Kodėl verta išbandyti Lovable.dev?
Paprasta pradėti – nereikia nieko diegti, tiesiog prisijungi ir pradedi rašyti kodą.
Palaiko kelias programavimo kalbas – gali kurti įvairius projektus vienoje vietoje.
Saugojimas debesyje – kodas visada pasiekiamas iš bet kurio įrenginio.
Bendradarbiavimas – gali dirbti kartu su kolegomis realiu laiku.
Greitas publikavimas – keli paspaudimai ir tavo projektas jau pasiekiamas internete.
Kaip pradėti?
Prisijunk prie Lovable.dev
Kurk naują projektą
Rašyk kodą ir testuok jį iškart naršyklėje
Bendrink ar paleisk savo programą vienu paspaudimu
Lovable.dev yra geras pasirinkimas ir pradedantiesiems, ir pažengusiems programuotojams. Geriausia, kad platforma leidžia susitelkti į kūrybiškumą, o ne į konfigūracijas ar sudėtingus aplinkos nustatymus.
POŽIŪRIS
🧠 Kodėl small talk’as* yra gerai?
* Lietuviškai smoltoką galima vadint lengvu pokalbiu, tuščiu šnekalu arba pokalbiais apie orą.
Stipriausios draugystės neprasideda nuo pokalbių apie gyvenimo prasmę. Verčiau nuo diskusijų apie tai, ką vakar gaminai vakarienei, kur kitą kartą vyksi atostogų arba nuomonių apie Eurovizijos kandidatus.
Įsivaizduok, jei per pirmą pasimatymą žmogus iškart pareišktų, kad nori trijų vaikų, mėgsta nešioti sandalus su kojinėmis ir kartą suvalgė šeimyninę picą vienu prisėdimu. Per daug, per greitai. Tušti šnekalai leidžia pokalbiui vystytis natūraliai, be socialinės įtampos.
Pokalbiai apie orą atveria duris į tolimesnes diskusijas ir padeda kurti ryšį. Kaip pakelti small talk’ą į aukštesnį lygį? Keli patarimai:
Klausk įdomiau. Neklausk „Ką dirbi?“, nes atsakymas dažniausiai bus nuobodus ir trumpas. Vietoj to pabandyk:
Kaip atsidūrei savo srityje?
Ką tavo darbe žmonės dažniausiai klaidingai įsivaizduoja?
Kodėl nusprendei ateiti į šį renginį?
Kokią naują knygą ar filmą atradai pastaruoju metu?
Ką veiktum visą dieną, jei nereikėtų rūpintis pinigais ar darbais?
Koks buvo paskutinis dalykas, kurį bandei pirmą kartą?
Jei galėtum dabar būti bet kur, kur būtum?
Veidrodžio efektas. Jei pašnekovas kalba ramiai ir lėtai, nepradėk greitai burbuliuoti. Prisitaikymas prie kito žmogaus tempo, stovėsenos ar kalbos stiliaus padeda užmegzti stipresnį ryšį.
Tyla – supergalia. Dauguma nejaukiai jaučiasi tyloje ir stengiasi ją užpildyti bereikalingu plepėjimu. Gerai išnaudota pauzė suteikia pokalbiui svorio, nes leidžia kitam žmogui apmąstyti tavo žodžius, o tau – atrodyti užtikrintai.
Atsitiktinių faktų jėga. Neturi apie ką kalbėti? Šauk kokį nors įdomų faktą, kuris taps pokalbio pradžia. Gali tokių faktų prisigaudyti klausiant ChatGPT arba pasiskaityti Reddit’e. Gali ir tris faktus iš šio naujienlaiškio intro pasiimt ;)
Empatija. Lengvi pokalbiai nėra tik žodžių mainai – tai būdas parodyti, kad kitas žmogus tau rūpi. Jei kas atsiprašo už vėlavimą, nes turėjo pasirūpinti sergančiu vaiku, pasiteirauk, kaip vaikas jaučiasi.
Tušti šnekalai nėra laiko švaistymas, o labiau pats pokalbio pagrindas. Verta mokėti tokius pokalbius valdyti tiek darbo, tiek laisvalaikio aplinkoje, nes jie kuria geresnius santykius ir palieka ilgalaikį įspūdį.
MEME
Kuo mažiau nejaukių momentų linkėdamas,
Antanas Bernatonis