🎉 #47 Kaip produktyviai atidėlioti darbus?
12 AI įrankių. Dėmesio ekonomika. Kaip geriausią kavą iš karo gabeno. Ir daug daugiau.
Labas!
Tokios įdomios pastarosios savaitės buvo!
Mūsų vasara - nuostabi. Džiugina saule tiek, kad lietaus net laukiame.
Tarp viso to turėti galimybę full time gilintis į dirbtinio intelekto pasaulį, apie kurį žinių ir kiti prašo (vedu dirbtinio intelekto mokymus, jei įdomu - parašykit :D) - milžiniška dovana. O įvairios draugų šventės puikiai papildo kasdienybę. Taip gaunasi tikra gražaus gyvenimo paletė, už kurią esu dėkingas!
Pastarosiomis savaitėmis daaaug viešumo buvo. Mano AI sugeneruotos Funky NATO summit’o reelsas tapo viral, su daugiau nei puse milijono peržiūrų. TV3 apie visą seriją paleido straipsnį. O LRT laidoje “Aš esu” kalbėjau apie dirbtinio intelekto potencialą, grėsmes bei panaudojimo būdus.
Viskas gerai, tad džiugiai galima nerti į šios dienos GenZ numerį!
"Kaip grynas oras leidžia kvėpuoti, taip tyla leidžia mąstyti. Tylos nauda išbraukta iš knygų. Ji nėra matuojama bendruoju vidaus produktu, tačiau tylos prieinamumas tikrai prisideda prie kūrybiškumo ir naujovių. “ – Matthew B. Crawford
🗞 Šiandienos naujienlaiškyje:
☕ Kaip geriausią pasaulyje kavą iš karo gabeno
🔥 12 AI įrankių
📍 Scaminti Scamerius
🤓 Produktyvus atidėliojimas
👑 Dėmesio ekonomika ir jos vertė
TIKRA
☕ Kaip geriausią pasaulyje kavą iš karo gabeno
Amerikos pilietis buvo apleistas ir paliktas bėgti nuo Saudo Arabijos bombų ir Houthi sukilėlių. Oro uostai buvo sugriauti, o keliai iš šalies buvo nepravažiuojami. Nebuvo planuojama evakuacija, nebuvo teikiama pagalba. Žmonės buvo priversti patys sugalvoti priemones, kaip pabėgti nuo karo žaibo – Saudo Arabijos oro pajėgos ant Jemeno numetė dešimtis tūkstančių bombų.
Ką gi vaikinukas apskritai veikė Jemene? Gali kilti toks klausimas.
Jis paskaitė, kad kava pirmą kartą buvo pradėta auginti Jemene, o Mokhos uostas šimtmečius buvo pasaulio kavos prekybos centras. Tačiau vėliau Jemeno kavos prekybai atėjo sunkūs laikai – ji pradėjo garsėti nepatikima kokybe, o keli likę ūkininkai, vis dar auginantys kavą, buvo pavargę ir nuskurdę.
Neturėdamas jokios ūkininkavimo patirties, Mokhtar išskrido į Jemeną, susisiekė su savo didele gimine, aplankė visus 32 Jemeno regionus, kuriuose vis dar buvo auginama kava. Jis susitiko su ūkininkais, ir parengė planus, kaip pagerinti jų derlių (ir jų likimą), o visa tai lėmė gerokai pagerintą Jemeno kavos kokybę.
Jis buvo pakeliui į didžiulį pasisekimą nišoje, kai iš šalies šiaurės įsiveržė Houthi judėjimas ir užėmė sostinę Saną. Kai Saudo Arabija pradėjo bombardavimo kampaniją, Mokhtar pasidarė aišku, kad laikas bėgti.
2015 m. kovo 26 d., 3 val., Mokhtar buvo pabudęs. Pastatas virpėjo. Jis buvo Sanoje, kito amerikiečio Andrew Nicholson įkurtos kavos kompanijos būstinėje.
Dėl Jemene veikiančios "Al Qaeda" ir "Islamo valstybė" grėsmės, JAV nusprendė, kad negali rizikuoti ir vykdyti didelę evakuaciją. Jemene įstrigę Amerikos piliečiai buvo palikti likimo valiai.
Andrew ir Mokhtar po ilgų ieškojimų rado būdą pabėgti: per jūrą. Buvo išsinuomota valtis, kuri kėlė klausimų: ar ji tikrai galėtų perplaukti Raudonąją jūrą?
Vyras, kurį jie pasamdė plukdyti, atrodė pakankamai pasitikintis savimi. Jis sakė, kad yra tai daręs daugybę kartų.
Atidžiau pažvelgę į išsinuomotą valtelę, vaikinai nusijuokė. Papildomo variklio nebuvo. Buvo vienas irklas. Nebuvo gelbėjimosi liemenių. Jie nežinojo, ar vandenyse yra Saudo Arabijos laivų. Arba ar Saudo Arabijos lėktuvai neatakuos iš uosto išplaukiantį laivą. Arba ar JAV karinis laivynas, nepamanys, kad jie yra teroristai, ir nesusprogdins jų. Taip pat buvo tikimybė – tikriausiai didesnė nei bet kuri kita – kad kapitonas juos parduos Somalio piratams.
Keliavo vaikinai ne vieni - į lagaminus prisidėjo ir kavos, tad Andrew ir Mokhtar teko suvynioti lagaminus į brezentus ir laikyti juos valties dugne, kad kava išliktų sausa. Jie vežė pirmąją kavą, išplaukusią iš Mokhos uosto per 80 metų, ir ta kava tapo karo pabėgėle. Jiems viskas baigėsi laimingai ir vaikinai, su kavos pavyzdžiais, sėkmingai grįžo ir pradėjo verslą. 2017 m. Mokhtar kava buvo įvertinta kaip geriausia kava pasaulyje pagal „Coffee Review“.
Mokhtar Alkhanshali tapo atstovu milijonams JAV piliečių, kurie palaiko tvirtus ryšius su savo protėvių šalimis ir kurie savo verslumu bei atkakliu darbu tiesia nepakeičiamus tiltus tarp išsivysčiusių ir besivystančių šalių, tarp gaminančių ir vartojančių tautų.
💡GenZ Įdomybės:
📅 Šią dieną: 1903m. liepos 19-ą prancūzų dviratininkas Maurice Garin laimėjo pirmąjį “Tour de France”.
🎬Ką žiūrėti: Kompiuterių mokslų profesorės Yejin Choi Ted kalba (16 min.) apie dabartinę dirbtinio intelekto sistemų, tokių kaip ChatGPT, būklę ir pabrėžia tris pagrindines problemas paminėdama ir juokingus atvejus, kai AI nesugeba mąstyti paprastai.
🔎Įdomybės: Kokie Robotai humanoidai dalyvavo UN summite.
👨🚀AI: Wired rašo, kad norint išlikti, dirbtiniui intelektui reikia leisti turėti asmenybę.
🏛 Istorija: Kaip dirbtinis intelektas padės mums scaminti scamerius.
ŽVILGSNIS
👑 Dėmesio ekonomika ir jos vertė
Nuostabios mintys apie prioritetų teikimą tam, kas yra svarbiausia dėmesio ekonomikoje.
Šiais laikais mūsų dėmesys tampa ypač vertingu. Dėl mūsų dėmesio nuolat varžosi konkuruojančios jėgos, nes tai yra naudinga. Mus nuolat užvaldo šimtai skirtingų signalų ir jausmų, todėl gali būti gana sunku nustatyti, kurie iš jų yra svarbūs, o kurie ne.
Ne visi mūsų dėmesio sandoriai yra aiškūs. Pamatai, patiko, apsėdo, perki. Ir dėl „nemokamų“ skaitmeninių paslaugų nuolat juntamo triukšmo tampa kur kas sunkiau atsverti milžiniškas išlaidas bei asmeninį privatumą ir psichologinę gerovę. Dar blogiau, kad dėl netinkamo dėmesio atsiranda neišmatuojamų alternatyvių išlaidų, susijusių su sugadintais santykiais, prastu bendravimu ir prarastu kūrybiškumu.
Jei jūsų dėmesys nebūtų vertingas, įmonės taip sunkiai nesistengtų jo išgauti.
Tikroji dėmesio kaina yra mūsų privatumas, mąstymas ir psichologija „laisvame“ skaitmeniniame pasaulyje. Mes trokštame skaitmeninės patirties, kuri palengvina bendruomenę. Galimybė vienoje vietoje gauti informaciją iš artimųjų ir mylimųjų yra tai, kas mus traukia. Bet kas labiausiai skatina mus aktyviai dalyvauti socialinių tinklų platformose, tai ne kas kitas, kaip pranešimų ir notification’ų mygtukas.
„Facebook“ buvo sukurtas taip, kad suteiktų priklausomybę sukeliančias dopamino dozes ir taip išlaikytų vartotojus. Pačios spalvos yra skirtos koreguoti mūsų psichologiją. Raudona, matomų pranešimų spalva, sukelia kraujo ir skubos jausmą, kuris šaukia "Spustelėkite mane!" Mėlyna – pagrindinė „Facebook“ prekės ženklo spalva – sukuria ramybės ir pasitikėjimo jausmą.
Mūsų privatumas yra nepaprastai pelningas. Pastebėjai, kad jie žino (ir reklamuoja) tai ko nori, dar prieš tau pačiam sužinant, kad to tu nori. Informacija surenkama pagal kiekvieną paspaustą patiktuką, komentarą ir užklausą draugauti. Ir žinoma, visa tai perduodama reklamuotojams. „Facebook“ sąmoningai stengiasi paveikti mūsų pasąmonę. Jie nori, kad patikėtume jiems savo duomenis ir liktume nuo jų priklausomi dėl bendrystės ir priklausymo grupei jausmo.
„Nemokamos“ skaitmeninės platformos strategija yra neįtikėtinai pelninga ir ji greitai neišnyks. Nors tai tikrai žinomiausias ir lengviausias pavyzdys, „Facebook“ nėra vienintelė platforma, kuri naudoja mūsų pačių psichologiją, kad išlaikytų mūsų dėmesį ir pakeistų elgesį. Platformos, kurios sunaudoja mūsų dėmesį, nėra nemokamos. Jie iš tikrųjų yra gana brangūs, nes manipuliuoja mūsų psichologija ir renka mūsų asmeninę informaciją.
Kaip dažnai tenka pastebėti žmones prie vieno stalo, tačiau esančius visiškai skirtinguose burbuluose, kuriuos mato savo telefono ekrane. Nesvarbu, kokiame santykyje esame, turime nepamiršti prasmingų patirčių kūrimo dabartiniu momentu.
Be santykių ir gerovės, dėl socialinei žiniasklaidai skiriamo dėmesio gali nukentėti ir mūsų pačių kūrybiškumas. Žmonės daug labiau linkę vartoti, nei kurti. Vartojimas lengvas. Tu sėdi. Scroll’ini. Pasyviai vartoji. Nors ir pasyvus vartojimas, jis neatpalaiduoja. Kūrimas - nepatogus. Turi galvoti. Vartodami tiek daug išeikvojame energijos ir paliekame mažai vietos kūrybai.
"Kaip grynas oras leidžia kvėpuoti, taip tyla leidžia mąstyti. Tylos nauda išbraukta iš knygų. Ji nėra matuojama bendruoju vidaus produktu, tačiau tylos prieinamumas tikrai prisideda prie kūrybiškumo ir naujovių. “ – Matthew B. Crawford
Dingo mūsų gebėjimas būti šalia ir sėdėti su savimi. Nejučia lendame į savo telefonus prastovos metu. Laikas užduoti sau klausimą: ar aš galiu vieną dieną pabūti su savimi – be skaitmeninių trukdžių?
Nudegusiems nuo per didelio įsitraukimo į soc. tinklus keli patarimai, kaip ir kur investuoti savo dėmesį:
• Meditacija – padidins tylą, sumažins stresą ir įkvėps kūrybiškumo.
• Pomėgiai – rask jiems laiko.
• Aktyviai dalyvauk ne daugiau kaip 2 socialinės žiniasklaidos platformose – neatsiliksi nuo to, kas svarbu, bet ir nepaskęsi vartodamas.
• Rašyk – tobulink savo idėjas bei aprašyk savo jausmus ir būseną.
• Skaityk arba klausyk podcast'ų – įgysi žinių.
• Paskambink artimiesiems – pasisemsi išminties.
• Sportuok, gamink, pavedžiok šuniukus prieglaudoje – dėmesį gali investuoti tikrai įvairiai.
Dėmesys yra ribotas mūsų visų išteklius. Mes žinome, kad biudžetą sudaro pinigai. Atėjo laikas suprasti, kad ir dėmesys yra valiuta. Galime prisiimti keletą dėmesio išlaidų, tačiau negalime pulti į skolas ir ignoruoti faktą, kad per daug mokėdami už netinkamus dalykus, atsiduriame duobėje.
AI Įrankiai
🛠 AI įrankiai verti dėmesio:
🙋🏼♂️VEED - kurk profesionaliai atrodančius AI video iš teksto.
👀plugin surf - Sukategorizuoti ChatGPT plugin’ai
⚖️ Whimsical - Keisk idėjas į flowchart’us per kelias sekundes
💡Momento - Sukurk savo AI dublikatą.
🚁 Sites GPT - Sukurk gražų asmeninį tinklapį per mažiau nei 2 minutes.
✉️ BrewNote - AI užrašai vykdant vartotojų interviu.
🔎 EducUp - Kurk interaktyvius ir sužaidybintus kursus per kelias minutes.
🎨 Promptify - Kurk gražius AI vizualus su Midjourney plugin’u.
📹 PresentationGPT - Prezentacijų kūrimui iš teksto.
🧑💻 Ceeya - Asmeninio brendo kūrimas su gražiomis AI kortelėmis.
📃 video2quiz - Tavo kurso medžiaga paversta į klausimynus.
🎞Fulcrum - Tikslai paverčiami į planą.
POŽIŪRIS
🤓 Produktyvus atidėliojimas
Kartais atidėlioju nežinodamas, kad atidėlioju. Pavyzdžiui, atlieku užduotis, kurios tariamai yra produktyvios, bet iš tiesų tiesiog vengiu kažko, kas yra kur kas skubiau (ir tikriausiai nuobodžiau, sunkiau ar nemaloniau). Manau, kad vienaip ar kitaip taip elgiamės visi. O kadangi tai dažnai vyksta nesąmoningai, arba inkognito ir gali būti sunku pastebėti.
Tačiau jei sugebate tai pastebėti, šis inkognito atidėliojimas iš tikrųjų gali būti produktyvus. James Fleischmann dalinasi patarimais dėl atidėliojimo.
1 žingsnis: stebėjimas
Norint inkognito atidėliojimą paversti produktyviu atidėliojimu svarbiausia – sąmoningumas. Jei suvoki, kad atidėlioji, gali priimti sprendimus, kaip to nebedaryti. Ir gali sąmoningai produktyviau dirbti.
Kai būsi viduryje tinklapio spalvų derinimo įkarštyje, tikriausiai nesuprasi, kad atidėlioji rimtus darbus. Tad susirašyk, ką veiki, kol nedarai to, ką reiktų daryti. Visa tai padės stebėti, kada bėgi nuo rimtų darbų ir kaip tai darai.
Ir jei sau tyliai pagalvosi: „bet juk aš nescrollinu FB ar IG ar pan., tai ką darau yra produktyvu“, paklausk savęs 2 dalykų:
Koks yra prioritetinio darbo lygis – ar atsirado kažkas kito, kas yra svarbiau už šį darbą?
Kiek laiko skyrei būtent tam darbui? Tam tikru momentu indėlis į kitus darbus taps atidėliojimu prioritetinės veiklos.
2 žingsnis: pritaikymas
Kai švaistai laiką apsimesdas produktyviu darbuotoju ir tai pastebi, gali rinktis iš trijų variantų:
Nustoti daryti blaškančią užduotį. Pradėti daryti aukštesnio prioriteto užduotis.
Nustoti daryti blaškančią užduotį. Pradėti daryti ką nors, kas leis pailsėti, o kartu bus produktyvu ne darbo prasme. Pavyzdžiui, mankštintis, medituoti ir pan.
Toliau daryti tą blaškančią užduotį, bet ją daryti sąmoningai.
Visų pirma, svarbu pripažinti, jog atidėlioji darbą. O vėliau tuos trikdžius susiskirstyti pagal laiką taip, kad darytum juos tik trumpą laiką. Dar geriau yra apsvarstyti galimybę daryti ką nors susijusio, bet produktyvesnio (pvz., nustoti derinti tinklapio spalvas, o vietoj to peržiūrėti ar visur dera el. parduotuvės šriftai, spalvos ir stiliai).
O jei jauti trauką patikrinti FB, IG ar Tik tok arba atlikti įprastą (ne inkognito) atidėliojimą, apsvarstyk galimybę vietoj to atlikti produktyvų atidėliojimą. Gali susidaryti smagių, bet produktyvių užduočių, kurias reiks kada nors atlikti, net jei jos yra žemesnio prioriteto, sąrašą. Ir tada atliks jas ir tai taps kaip gera pertrauka nuo prioritetinių darbų. Bet produktyvu.
3 žingsnis: grįžk prie darbo
Nieko ypatingo, tiesiog liaukis tinginiauti ir grįžk prie darbo. Hah! Lengviau pasakyti nei padaryti, žinau. 😅
Patarimai, kaip išvengti atidėliojimo
Žinok savo tikslus ir misiją. Tam padės beprotiškų tikslų sąrašas.
Susidaryk užduočių sąrašą ir nusistatyk jų prioritetus.
Suskaidyk užduotis į nedideles dalis.
Stebėk savo pažangą.
Suburk komandą (ieškok darbo partnerio, nes vienatvė dažnai išlaiko tave demotyvuotu).
Išjunk socialinės medijos pranešimus. Jei turi būti socialinėje žiniasklaidoje verslo tikslais, apibrėžk, kas iš tikrųjų laikoma darbu.
Planuok savo laiką (bei užduočių atlikimo laiką).
2 minučių taisyklė (jei užduotis trunka 2 minutes ar trumpiau, atlik ją dabar).
MEME
Storos dešrainių dienos linkėdamas,
Antanas