#46 💬 3 būdai, kaip aiškiai išsakyti mintis
Aviacijos pionierės biografija. 10 AI įrankių. Kodėl pasakojame apie nesėkmes. Ir daug daugiau.
Skubi? Klausyk naujienlaiškio audio versijos 🎧
Labas!
Vienai bičiulei kelios paskutinės savaitės buvo labai nesėkmingos.
Pirma - susilaužė ranką. Tuomet nelabai mėgstamam darbe buvo pakelta pareigose, bet suprato, kad papildomi pinigai darbo nepagerins. Prasidėjo ne pats maloniausias išėjimo procesas. Tuomet - sugedo mašina. Negana to - servise kortelės nepriimė ir dar banko kortelę tuo metu užblokavo, tai garažuose strigo. Kitą dieną - senelis atsidūrė reanimacijoje. O šiandien parašė, kad važiavo ir lietui užlijus lygioj vietoj nuomuota mašina slydo ir susidaužė. Situacija žiauriai nefaina, bet ji vistiek kažkaip su šypsena, kad ir ašarota, geba iš absurdiškos situacijos pasijuokti.
Ką noriu pasakyti - kad ir kaip viskas blogai atrodo gyvenime, kažkam pasaulyje yra blogiau 😄 Prisimink tai, nusišypsok, palinkėk tam kitam stiprybės ir pasijuokęs iš savęs eik toliau.
”Geriausias būdas surasti adatą šieno kupetoje - atsisėsti į ją”
- Beryl Markham, West with the Night
🗞 Šiandienos naujienlaiškyje:
🛩 Aviacijos pionierės Beryl Markham istorija
📣 3 būdai, kaip aiškiai iškomunikuoti mintis
📍10 AI įrankių.
🤔 Nesėkmės ir kodėl kiti apie jas pasakoja.
👀Žmonės + (ne VS) Dirbtinis intelektas
TIKRA
🛩 Aviacijos pionierės gyvenimas
Šįkart mano dėmesį patraukė James Fox 1984 metais rašytas straipsnis apie įdomią ir mįslingą moterį – Beryl Markham. Neįtikėtini jos gyvenimo vingiai yra aprašyti šiame straipsnyje.
1936 metais ji atliko pirmajį solo skrydį per Atlantą: nuo Anglijos iki Naujosios Škotijos. Tačiau pritrūkus kuro sugebėjo nusileisti avariniu būdu į purvą (galėjo ir mūsų Darius su Girėnu kažkaip…).
Ji tapo pirmuoju žmogumi, kuris be sustojimo nukeliavo iš Anglijos į Šiaurės Ameriką, iš rytų į vakarus, ir buvo minima kaip aviacijos pionierė.
Tais laikais Atlanto vandenyną dažnai kirsdavo pionieriai-aviatoriai, tačiau Beryl ypač žavėjo Amerikos visuomenę. Ji skrisdavo ir pačiu blogiausiu oru – rūkas, vėjas – be radijo ryšio savo lėktuve.
50-ųjų pabaigoje ir 60-ųjų pradžioje ji buvo viena iš geriausių aviacijos trenerių šalyje ir laimėjo Kenijos Derbį 6 kartus.
Ji taip pat buvo labai išvaizdi: aukšta, plačiais pečiais ir liekna, joje susimaišė ir vyriškumas, ir grakštumas.
Po šešerių metų (1942 m.) ji išleido savo vienintelę knygą „Vakarai su naktimi“ ("West with the Night"). 40 metų ši knyga buvo užmiršta, neskaitoma. Vėliau (1982 m.) kai knyga buvo išleista iš naujo, ji buvo įvertinta kaip užmirštas šedevras. Knyga yra ne tik autobiografija, bet ir pasakojimas apie Afriką, su poetiškai aprašyti epizodai iš nepaprasto gyvenimo ten.
1984 m., aštuoniasdešimt dvejų metų Beryl Markham gyveno viena namelyje Nairobio hipodromo pakraštyje. Jos treniruočių arklidės, kažkada buvusios stipriausios Kenijoje – buvo sumažintos iki dviejų arklių. Finansiškai išgyveno dėl bendruomenės ir Kenijos žokėjų klubo dosnumo. Gyvenimo pabaigoje ją ištiko sunkūs laikai: persekiojama vietinės parduotuvės dėl skolų, tris kartus apiplėšta ir vieną kartą stipriai sumušta, vos nenužudyta kareivio, kuris uždegė senovinį mersedesą, kuriuo ji keliavo.
Pakartotinis „West with the Night“ leidimo sėkmė suteikė Markham pakankamai pajamų, kad įspūdingą gyvenimą nugyvenusi moteris galėtų užbaigti savo gyvenimą oriai.
💡GenZ Įdomybės:
📅 Šią dieną: 1996m. netoli Edinburgo gimė avelė Dolly, pirmoji sėkmingai klonuota žinduolė.
🎬Ką žiūrėti: Kartais yra natūralu dejuoti, koks nuobodus mūsų gyvenimas. Kiekvieną savaitę darome tuos pačius dalykus, atrodo, kad nieko ypatingo ar įdomaus neįvyksta. Mes su pavydu lyginame savo dienas su kitų nuotykiais. Nuobodžios kasdienybės ištaisymas - Sei Shonagen - 3:30 min video.
👨🚀AI: Daugelyje pramonės šakų konkrečių pareigų automatizavimui yra naudojamas dirbtinis intelektas. Tačiau yra sričių, kuriose žmogaus intelektas ir intuicija vis dar yra labai svarbūs ir būtini. Apie žmones IR dirbtinį intelektą, o ne žmones VS dirbtinis intelektas.
🔎Įdomybės: Tips’ai kokias 5 ribas turi nubrėžti prieš išvykstant (tikrai) paatostogauti.
💻 Filmų platforma: nauja LRT skiltis “Epika” su krūva laaabai gerų filmų, kuriuos šiaip surasti per kur pažiūrėti būna sudėtinga. Visiškai nemokamai! Netflix’o turinys pro langą, LRT gazuoja!
ŽVILGSNIS
📣 3 būdai, kaip aiškiai iškomunikuoti mintis
Aktorius ir mokslo komunikacijos specialistas Alan Alda dalijasi savo trimis taisyklėmis, kaip efektyviau bendrauti ir reikšti mintis.
Kalbėk ne daugiau, kaip apie 3 pagrindinius dalykus
Tik tiek informacijos žmogaus smegenys gali saugoti trumpalaikėje atmintyje. Prieš mobiliųjų telefonų atsiradimą žmonės praleido daug laiko įsimindami septynių skaitmenų telefono numerius, taip mūsų kolektyvinėje pasąmonėje įsišaknijo faktas, kad gebame įsiminti septynis elementus/dalykus. Tačiau tyrimai rodo, kad trumpalaikė atmintis yra daug silpnesnė, o maksimaliai įsisavinama nuo trijų iki penkių elementų.
O ir tais laikais niekas nevirškino viso telefono numerio iš karto. Vietoj to, jie suskaidydavo numerį į mažesnius gabalus, kuriuos išmokdavo atskirai – dažniausiai vietovės kodą (trys skaitmenys), prefiksą (trys skaitmenys) ir abonento numerį (keturi skaitmenys). Tik su laiku, vis kartojant ir prisimenant skaičius, numeris perkeliamas į mūsų ilgalaikę atmintį.
Tad Alda pataria sudėti pokalbio esmę į ne daugiau kaip tris pagrindinius dalykus, kad jūs ir jūsų partneris (ar auditorija) galėtų sutelkti dėmesį į svarstomą mintį ir išvengtumėte trikdančių papildymų ar nukrypimų.
Paaiškink sudėtingus klausimus 3 skirtingais būdais
Kaip Alda sakė savo interviu: „Jei man sunku suprasti dalyką ar jį perduoti kitiems, bandau tai pasakyti trimis skirtingais būdais. Jei pažvelgsite iš skirtingų kampų, turėsite daugiau galimybių gauti trimatį sudėtingos idėjos vaizdą“.
Pasak Oakley, metaforos veikia remdamosi esamais nerviniais modeliais, nustatytais iš ankstesnio mokymosi. Šie esami modeliai padeda sukurti naujus neuroninius tinklus, kad būtų galima įtraukti naują informaciją. Pavyzdžiui, fizikos mokytojas gali paaiškinti protu nesuvokiamą besiplečiančios Visatos sampratą, palygindamas ją su tuo, kaip kepdama plečiasi razinų duona. Tokia metafora padeda studentams susieti kosmologiškai didelį modelį su kažkuo, kas anksčiau buvo patirta Žemėje.
Metaforos veikia esamus nervinius modelius, nustatytus iš ankstesnio mokymosi ar patirčių. Tai padeda sukurti naujus neuroninius tinklus, kad būtų galima įtraukti ir suprasti naują informaciją.
Kiti būdai gali apimti pavyzdžius, vaizdinius elementus, palyginimus.
3. Svarbius dalykus pabrėžk 3 kartus
Kartojimas yra galingas bendravimo įrankis, nes jis padeda mums nustatyti pagrindinę informaciją ir perkelti ją iš trumpalaikės į ilgalaikę atmintį.
Nesvarbu, ar įsimenate telefono numerį, ar sudėtingą fizikos lygtį, informacijos peržiūrėjimas kelis kartus ir taikymas sutvirtina ją smegenyse. Todėl informacinės/mokymosi kortelės yra veiksminga mokymosi priemonė.
Kiekvieną kartą, kai ką nors kartojate, tai signalizuoja, kad ši informacija yra svarbi, todėl į tai atkreipiate dėmesį.
Tiek kalbant viešai, tiek norint išlieti širdį, kartais gali būti sudėtinga aiškiai išreikšti savo mintis. Tad praktikuojantis Alan Alda metodikos, ji gali labai praversti. Tačiau pirmoje vietoje visuomet - noras užmegzti nuoširdų ryšį su žmonėmis.
AI Įrankiai
🛠 Naudingi AI įrankiai:
⏰Arlo - Pabusk su personalizuotomis žinutėmis.
🦄Unicorn Platform - Modernūs landing puslapiai idėjoms pravaliduoti.
☎️Klenty - AI pardavimams su išpildytais ištęstiniais asmeniniais laiškais, linkedin žinutėmis, skambučių skriptais.
🧘🏼♀️Lotus - AI Terapeutas.
🏋🏼♀️Body scan - paversk savo kūno duomenis į sporto planą.
🤖TinyMagic - AI atsakinėjantis į visus tavo emailus.
💻Swantide - Lengvai kuria, tvarko ir adaptuoja CRM naudojantis AI.
💡CustomGPT - Greitai kurk ChatGPT pluginus su savo puslapio duomenimis ir dokumentais.
🤠Luminaries - Panašu į character ai, bet skirta bendrauti geriausiais pasaulyje kaip coacheriais.
📹Gan- Personalizuoti video vos pakeičiant tekstą. Labai geras.
POŽIŪRIS
🤔 Ko galime išmokti iš nesėkmių?
Atrodo, kad sėkmingi žmonės mėgsta švęsti savo nesėkmes. Kai kurie sėkmingiausi žmonės sutinka, kad nesėkmė iš esmės yra praktinės informacijos šaltinis. Seras Edmund Hillary pirmuosius du nesėkmingus bandymus įveikti Everesto kalną vertino kaip eliminavimo procesą, padėjusį jam išbraukti nepavykusius maršrutus ir atrasti tą, kuris buvo sėkmingas.
„Nesėkmė yra geriausias būdas sužinoti, kas neveikia, prieš pradedant daryti tai, kas veikia“.
- Edmund Hillary
Tiems, kuriems galiausiai pavyksta, nesėkmė yra ištvermės, atkaklumo ženklas, jog atsilaikei, kai kiti pasitraukė. Todėl ir į loterijos laimėtojus ne visada žiūrima palankiai, nes jie į pergalę realių pastangų nedėjo :).
Daugelis žmonių mano, kad sėkmei pasiekti pirmiausia reikia daug dirbti, o nesėkmės yra didelė to darbo dalis. Labai sėkmingi žmonės mėgsta viešai pasakoti apie savo ankstesnes nesėkmes. Tai gali pasirodyti pagyrūniška, bet ar nesi bent kiek jautęs noro pasipuikuoti prieš tuos, kurie abejojo, kad tau išvis pavyks?
Atmetimas yra viena iš dažniausių nesėkmės apraiškų – tai nėra įrodymas, kad idėja neveikia, tai yra tik kažkieno galingesnio pasakymas, kad tai nepasiteisins arba nepaeis.
Daugelį sėkmingų autorių iš pradžių atmetė leidėjai, kai kuriuos iš jų – nesuskaičiuojamą daugybę kartų. Stephen King išmetė „Carrie“ rankraštį į šiukšlių dėžę po to, kai jį atmetė 30 leidėjų. Visa laimė, jo žmona jį įtikino ir toliau bandyti.
„Absurdiška ir neįdomi fantazija, kuri buvo šiukšlina ir nuobodi“, – taip viena leidykla atsiliepė apie William Golding „Musių valdovą“ (Lord of the Flies), o vėliau knyga buvo parduota 15 milijonų egzempliorių tiražu.
Taip pat ir didelio pripažinimo sulaukę verslininkai turi savų atmetimo istorijų. Walt Disney buvo atleistas iš „Kansas City Star“, nes, pasak jo redaktoriaus, jam „trūko vaizduotės ir jis neturėjo gerų idėjų“.
Lengviau susižavėti tais, kurie pasiekė didelių laimėjimų, nei įvertinti, koks ilgas ir sunkus buvo jų ankstesnis kelias. Todėl esame linkę didelius laimėjimus bent iš dalies laikyti sėkmės, kuri beveik visada atlieka tam tikrą vaidmenį, pasekme. Tačiau taip iš dalies yra užmirštamas sunkus darbas ir kova, kuri vyko prieš tai.
Galbūt todėl dauguma sėkmingų žmonių jaučia poreikį mums pranešti, kad tik po daugybės bandymų ir nusivylimų jiems pavyko pasiekti kažką tokio, kažką sėkmingo.
MEME
Eiti pasimaudyti bikini dienos proga kviesdamas,
Antanas