👔#32 12 tendencijų, kurios formuos karjeras 2023m.
Kodėl šiais metais verta susiplanuoti žygį. Geriausi UX/UI dizainų pavyzdžiai. Laikdėžiavimo metodika laiko planavimui. Wim Hof istorija. Ir daugiau.
🎧 Skubi? Gali klausyti naujienlaiškio audio versijos.
Tavo mintys virsta tavo veiksmais. Tavo veiksmai virsta tavo įpročiais. Tavo įpročiai virsta tavo charakteriu. Tavo charakteris virsta tavo likimu." - Mahatma Gandhi
Šiandienos naujienlaiškyje:
🥾 Žygiavimas - gyvenimą praturtinantis nuotykis
📚 Geriausių UI/UX dizainų biblioteka
⌛️ Laiko planavimas - kaip jį paversti naudingu?
✈️ 12 tendencijų, kurios iš naujo apibrėš darbą
🧘🏼♀️Kvėpavimas pagal Wim Hof metodą
Ir daugiau!
TIKRA
Kitoks gyvenimas - žygiavimas
Troookštame nuotykių! Įspūdžių, iššūkių ir istorijų, kurias galėtume pasakoti.
Dažnai toks laikas užeina būtent žiemą - esame paskendę rutinoje ir užsikasę darbais, o dienos šviesą tematome kelias valandas per dieną.
Nuotykio virpulį nuostabiai atgaivina biografijos, istorijos ir dokumentikos.
Žygiai - vienas geriausių būdų mesti iššūkį sau, sugrįžti į gamtą ir patirti ją iš naujo. Apie tai savo trumpoje, apdovanojimus pelniusioje dokumentikoje “Why do I hike” pasakoja Nikola Horvat.
Tokį įkvėpimą pagauti labai verta ir planuojant naujus metus. Pasiduok tai ugnelei ir galbūt šiais metais pasileisi į nuotykį ;)
Kaip buvo pasakyta filme:
“Even a bad day hiking is probably one of the best days of your life”.
Amen!
Jei norisi tiesiog akis paganyti, vaizdai iš Harman Hoek solo-žygiavimo leis bent trumpam pasinerti į gamtą ir atsipalaiduoti (mane puikiai nuteikė miegui).
ĮRANKIS
Imk pavyzdį iš geriausių
Pirmiausiai imituok, o tik tuomet inovuok.
Dažniausiai neturime milžiniškų resursų investuoti į idealų vartotojo supratimą atliekant tyrimus. Tačiau tai nereiškia, kad negalime pasiūlyti jiems kažko arti idealo.
Ką tokiu atveju daryti?
Peržiūrėk konkurentų sprendimus, kurie turėjo resursų sėkmingo UI/UX dizaino išradimui. Ir nukopijuok!
Kur jų ieškoti?
Pažiūrėk Mobbin - tai tikrų, jau pritaikytų modelių - jie buvo išbandyti ir patikrinti - biblioteka.
Joje gali rasti tiek žinomų programėlių modelius, tiek sulaukti savaitinio naujienlaiškio apie naujai iškeptus. Duomenų bazė didėja kas mėnesį. Turėsi iš ko išsirinkti ir išsiskirti.
Galbūt viziją, kaip turi atrodyti tavo programėlė, jau kažkas įgyvendino?
Lygiai taip pat “pasimatuoti” savo idėjas gali UI/UX dizaineriai. Pratęstavęs savo sukurtus modelius Mobbin platformoje, galėsi užtikrintai teigti, kad Tavo idėja įgyvendinama ir patraukli vartotojams.
POŽIŪRIS
12 tendencijų, kurios iš naujo apibrėš darbą 2023m.
Ne kartą girdėjome, kad dažnai sėkmė aplanko tuomet, kai atsiduri tinkamu laiku tinkamoje vietoje.
Nedelsk, kol kažkas kitas užims tavo vietą. Sek tendencijas, atpažink trendus ir suteik erdvės tiems tinkamumas atsirasti.
Budrumas, kas vyksta pasaulyje, leidžia įžvelgti naujas galimybes.
Tendencijos mums kužda, kuria kryptim judėti.
The Jungle Gym atrinko svarbiausius trendus, kurie lems, kaip atrodys darbai 2023m.
1. Gražių idėjų startuoliams nebeužtenka. Šie metai primins, kad norint pasiekti ambicingų tikslų, reikalinga įdėti daug protingo darbo.
2. Kiekvienoje įmonėje yra bent vienas darbuotojas, kuris įkūnija organizacijos vertybes ir stebi komandos moralę. Įsigalint hibridiniam darbui, atsiranda nauja įmonės kultūros puoselėtojo (ang. culture carrier) specialybė.
3. Užuot apibūdinę save kaip buvusį Meta, Amazon ar kitos žinomos įmonės darbuotoją, žmonės sieks išplėsti savo profesinę tapatybę ir dėmesį kreips į savo potencialą.
4. Koučingas tampa pripažintu slaptu sėkmės ginklu. Vis daugiau vadovų, nesvarbu, kokio lygio jie, pasinaudos šia galimybe siekiant sukoordinuoti savo komandas neramiais laikais.
5. Didžiuliai atleidimai technologijų sektoriuje kelia abejonių dėl stabilių darbo vietų išlaikymo tokio pobūdžio bendrovėse. Ankstesnį laikotarpį stipri talentų rinka telkėsi jose. Koks sektorius iškils šiais metais?
6. Jei darbo vieta subalansuota, įmanoma dirbti ilgai su mažiau rizikos perdegti. 2023 m. pažangios įmonės atsižvelgs į darbuotojų perdegimą lėmusius veiksnius.
7. 75% darbuotojų teigia, kad išeitų iš darbo, jei jiems būtų pasiūlytos pareigos, suteikiančios papildomo išsilavinimo ir karjeros galimybių. Galimybė tobulėti tampa privaloma siūlomos darbo vietos dalimi.
8. Paskutinių metų recesija mažina apetitą rizikai. Vadovai, investuotojai bus linkę rinktis patikrintus metodus arba nieko nekeisti.
9. Kai vadovai yra uždari, jų darbuotojai nerimauja, kad jie slepia blogas naujienas. Tačiau dalijimasis pernelyg stipriomis emocijomis sumažina darbuotojų pasitikėjimą jais. Norint įveikti šią keblią situaciją, vadovams reikės praktikuoti selektyvų pažeidžiamumą (ang. selective vulnerability).
10. Norėdamos privilioti talentus, įmonės pradės save pozicionuoti kaip akceleratorius, kurie parengia darbuotojus sėkmingai karjerai.
11. Sutelkus dėmesį į darbo vietų išsaugojimą, mažiau lėšų bus skiriama turiniui. Tačiau tuo pat metu sumažės ir konkurencija. Iškils tie, kurie bus pasirengę keisti savo temą, įvairinti produktų linijas ir plėsti rinkodaros kanalus.
12. 2023 m. daugelis iš mūsų pripažins, kad darbas nėra vienintelis mūsų karjerą apibrėžiantis elementas. Nepamiršk tiek CV, tiek LinkedIne įrašyti įgūdžius, kuriuos įgijai, iššūkius, kuriuos įveikei, ir paminėti bendradarbius, kuriems buvai kaip mentorius.
💡GenZ įdomybės
📆Šią dieną: 1977 m. Steve Wozniak ir Steve Jobs įsteigia bendrovę Apple Computer, Inc.
👓Ką žiūrėti: Kaip manai, kodėl Steve Jobs daugiausia dėmesio skyrė vertybėms, o ne produkto pranašumui? Atsakymą, kas iš tiesų padėjo Apple išsiskirti, rasi 7 min. kalboje apie kampaniją “Mąstyk kitaip”.
🧑💻Naujienos: Kokybiškas laiškas išskirs Tave iš visos krūvos kitų į darbo poziciją aplikuojančių kandidatų. Keli pavyzdiniai templates, kuriuos gali panaudoti ;)
🔨AI: State of AI kasmet pristato, kas nutiko AI pasaulyje ir ko tikėtis toliau. Galima susitaikyti, kad apie 80% to, kas parašyta, dauguma (tarp jų ir aš) nesupras, bet pavartyti ir akim pramesti įdomu!
👨🚀Įdomu: 1 iš 5 amerikiečių kasdien klauso podcastų. Prognozuojama, kad iki 2024 m. podcastinimas taps 4 milijardų vertės rinka. Tai puiki proga tiems, kurie ieško naujų galimybių!
ŽVILGSNIS
Kodėl mums reikalingas laiko planavimas?
Tiesa ta, kad daugelis žmonių susiduria su problema planuojant laiką. Tačiau problema nėra disciplinos ar valios trūkumas, kaip esame įpratę manyti.
Paprasčiausiai trūksta supratimo, kaip tinkamai valdyti savo dieną.
Laikdėžiavimas (ang. timeboxing) yra vienas geriausiai ištirtų ir veiksmingiausių metodų produktyvumo didinimui. Tai reiškia, kad ne tik nusistatoma, ką per dieną reikalinga nuveikti, bet ir nusibrėžiamas konkretus laikas, kada tai bus vykdoma.
Jei neplanuojame, kam skirsime savo dėmesį, rizikuojame, kad mūsų laiką pavogs išsiblaškymas. Sunkiausias žingsnis - atsisakyti veikti išvien su mus išblaškančiais veiksniais.
Ieškomi pasiteisinimai, kodėl neveikia laiko planavimas. Staigus perėjimas prie visos savaitės tvarkaraščio sudarymo gali pasirodyti bauginančiai.
Pradėk nuo mažų žingsnių. Pavyzdžiui, suplanuok vieną dieną per savaitę. Pakartok tai keletą savaičių ir įvertink pokyčius. Patiko? Važiuojam toliau!
Juntamas psichologinis spaudimas. Kartais žmonės priešinasi laiko planavimui, nes bijo, kad jiems iš tikrųjų teks dirbti sunkų darbą.
Primink sau, jog Tu neprivalai, o GALI laikytis savo sudarytos dienotvarkės. Tai Tavo pasirinkimas vardan geresnio gyvenimo.
Laiko planavimas yra kartotinis procesas. Mes negalime numatyti visko, kas gali nutikti, kol planuojame savo darbus. Ir that’s okay.
Jei kas nors tave išsiblaškė, užsirašyk, kas nutiko, jog ateityje išvengtumei tos pačios situacijos.
Laikdėžiavimo procesą palengvins šis nemokamas laiko planavimo įrankis.
IŠGIRSK
Wim Hof istorija
Wim Hof, kitaip vadinamas The Iceman, praplėtė suvokimą apie žmogaus galimybės pasiekęs 21 pasaulio rekordą. Keletas įsimintiniausių jo pasiekimų žemiau.
66 metrų plaukimas po ledu.
Maratono bėgimas Namibo dykumoje be pasiruošimo ir be vandens.
Maratono bėgimas už poliarinio rato basomis ir tik su šortais.
Kopimas į Everestą dėvint tik šortus.
Kabojimas ant vieno piršto 2000 metrų aukštyje.
Norėdami atskleisti Wim Hof ištvermės paslaptį, 2014 m. mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu sušvirkštė endotoksino jam ir kitiems pasekėjams. Jiems pavyko suvaldyti imuninį atsaką, kvėpavimu sukontroliavę simpatinę nervų sistemą.
Tai gali reikšti, kad Wim Hof metodas yra veiksminga priemonė kovojant su įvairių autoimuninių ligų simptomais. Visai aktualu šiuo laikotarpiu, kai visi aplink serga:))
Vieną iš Wim Hof metodo kvėpavimo technikų sudaro šie žingsniai:
Stipriai įkvėpk per nosį;
Iš lėto iškvėpk pro burną;
Pakartok tai 30 kartų;
30-ojo įkvėpimo metu iškvėpk iki 90 % ir laikyk kuo ilgiau.
Kai pajusi, kad kūnui tikrai reikia įkvėpti - visiškai įkvėpk ir, prieš atleisdamas, sulaikyk 15 sekundžių.
Pagrindinę techniką sudaro tris kartus iš eilės atlikta pirmiau minėta sesija. Ilgainiui kvėpavimas gali pasijusti tarsi per plaučius tekanti banga, tačiau tam prireiks praktikos.
Detaliau Wim Hof istorijas ir jo sampratas išgirsi podcaste.
Savaitės Meme
Minkštos lovos miego dienos proga linkėdamas,
Antanas