⛩#20 Profesionalų Šabatas. Kaip suprasti, ką nori veikti gyvenime?
Kas yra profesionalų Šabatas? Kada jo reikia ir kaip jam pasiruošti? Kokias naudas atsineša laikas sau? Bei kodėl šabatas gali būti gyvenimą keičianti patirtis
📆 2021 lapkritis.
Pavargęs sėdžiu darbo kėdėje ofise ir žiūriu į ekraną.
Įmonė nuostabi, kolegos puikūs, augame greitai.
Atrodo, turėčiau būti užsivedęs. Viskas einasi labai gerai.
Bet dar tik pirmadienis, o aš jau noriu uždaryti kompiuterį, kristi miegoti ir nesikelt kelias dienas.
Šalia to, galvoje ūžia krūva kitų atsakomybių: papildomi projektai, organizuojamas worcationas ir panašiai.
Pažiūriu į kalendorių, kas laukia šią savaitę vakarais - susitikimai, networkingai, keli vakarėliai ir t.t.
Visa tai, kas anksčiau man suteikdavo daug energijos ir džiaugsmo, dabar daroma iš eigos.
Dėl to, kad reikia.
Be tos aistros viduje.
Atsidūstu, užsileidžiu per ausines muzikos - važiuojam toliau!
📆 2022 gegužės 28.
Vakaroju savo vakar įrengtame lofte Švenčionėliuose, Miško Uoste. Rytoj lėksiu į Vilnių, kur gausiu raktus nuo naujai išnuomoto buto.
Šeštadienis, o pusę dienos praleidau Šiaurės Stoties coworking’e besidarbuodamas prie naujo kuriamo “AI” startup’o.
Jaučiuosi užsivedęs, pilnas energijos, laimingas ir besidžiaugiantis, kad viskas yra savo vietose: sportas, draugai, šeima, veiklos, jaučiu bendrą gyvenimo balansą ir ritmą.
Pažiūriu į savo ateinančios savaitės vakarų tvarkaraštį - ten susitikimai, koncertai, renginukai, pasibuvimai su draugais. Jėga!
Nusišypsau, pagaliau vėl rašydamas straipsnį į naujienlaiškį, gyvenimas yra nuostabus:)
Gruodžio mėnesį priėmiau gąsdinantį sprendimą mesti darbą ir išeiti į niekur.
Skirti laiko profesionalų šabatui, pailsėti ir besiklausant kūno pasirinkti tolimesnę kryptį be išankstinių nusistatymų.
Nepaisant to, jog žinojau, kad įmonė tuoj pritrauks didelį investicinį round'ą (balandį paskelbėme apie pitrauktus 11 milijonų eur.), įgyvendinau priimtą sprendimą ir sausio 15 buvo paskutinė diena nuostabioje įmonėje, su kuria augdamas praleidau lygiai 3 metus.
IR TAI BUVO BAISIAI, JAUDINANČIAI GERAS SPRENDIMAS!
🧳 Kas yra Profesionalų Šabatas?
Profesionalų Šabatas - tai laikotarpis, kurio metu yra absoliučiai atsiribojama nuo darbo, o visa energija orientuojama į save, atsitraukiant nuo nuolatinių atsakomybių, įvairių dėmesio meškeriotojų ir leidžiant sau atvirai išgirsti, ką gi iš tiesų nori veikti, kokių naujų kompetencijų įgyti ar kokį gyvenimo kelią pasirinkti.
Šabatas nėra atostogos. Tai labiau žmogiškas ritualas pažinti, ką gi norėtum veikti idealiame gyvenimo scenarijuje.
Ir bent trumpam tam scenarijuje pagyventi.
Kelis kartus šiame naujienlaiškyje jau buvau paminėjęs klausimą:
“Įsivaizduok, kad turi 100 milijonų eur. savo sąskaitoje, jau kelis kartus esi apkeliavęs pasaulį, turi pasistatęs nuostabius namus ir kelias vilas, sukūręs gražią šeimą. Kitaip tariant - jei būtum įgyvendinęs visus pagrindinius tikslus, dėl kurių gyvenime stengiamės, ką Tu veiktum kiekvieną dieną?”
Profesionalų Šabatas savotiškai yra priemonė atsakyti į šį klausimą,
Tai laikas, kada tu gali būti nuoširdus su savimi.
Atrasti, kas gi Tau teikia tikrą, autentišką, neprimestą džiaugsmą.
Bei pasinerti ir leisti laiką darant SAVO laimės veiklas.
Kas tai bebūtų:
Rašymas? Dainavimas? Piešimas?
Profesionalus kūlvirsčių darymas? Dalyvavimas vaskiči čempionatuose? Hipsteriškiausios kambuchos gamyba?
Į tą laiką reikia žvelgti atvirai, nes būtent nieko neveikdamas kūnas ir leis atrasti tai, ką iš tiesų nori veikti laisvu, o ne aplinkos distrakcijų primestu pasirinkimu.
🏆 4 faktai apie Šabatus pagal The Sabbatical Project
Šabatas yra gyvenimą keičianti patirtis.
Grįžęs iš jo tu turi ne tik daug daugiau energijos bei jėgų, bet taip pat priartėji prie autentiško “aš” ir įgauni geresnį supratimą apie savo vietą pasaulyje.Šabatas padeda nugalėti perdegimą ir grįžti prie dalykų, kurie išties turi reikšmę tavo gyvenime.
Išmoksti atpažinti perdegimo priežastis, pastebėti atsikartojimus/ratus/”pattern’us”, į kuriuos nuolatos įkrenti bei atrandi atitinkamas priemones, kaip su jomis tvarkytis.Šabatas duoda gilių, teigiamų pokyčių.
Šis laikas suteikia saugią erdvę gydytis žaizdas, tyrinėti, kurti ir keisti.Su Šabatu nėra blogo scenarijaus.
Jei tavo gyvenimas nepasikeis - bus proga tiesiog pailsėti ir atsigauti. Jei neatrasi naujų hobių - turėsi laiko patirti seniems. Su laiku atsijungimui laimi visi, net ir įmonės :)
👣 Svarbiausios sąlygos Profesionalų Šabatui:
Pakankamas laikas atsitraukti.
Nuo 2 iki 12 mėnesių.
Bent mėnesis yra reikalingas vien tam, kad pavyktų atsiriboti nuo darbo.
Vis vien sulauksi skambučių, email’ų ir slack pranešimų.
Pradžioje ir smegenims yra didelis stresas - kas gi čia vyksta, kaip aš galiu nieko neveikti? Norisi kažko imtis, tad gavus žinutę net apsidžiaugi.
Šią būseną reikia paleisti, kad švarus galėtum keliauti į kitą etapą.(Iš tiesų) Atsijungti.
Kiek atsitraukti nuo visų įprastų rėmų, į kuriuos save įstatome per daugelį metų, nėra lengva. Palik telefoną šone, atsijunk nuo instagram’o, susidėliok naują, svajonių rutiną.
Žmonės profesionalų šabatą dažniausiai pradeda kelione, kadangi tai yra vienas geriausių būdų atitrūkti nuo sau įprastos realybės ir asmeninio personažo, kuriame gyvename būdami darbo aplinkos rutinoje.
Kelionė, pati iš savęs, yra keičianti, tad būdamas joje ir pats pasineri į kitą personažą.
Naujos vietos, susitikimai su keliautojais, pamatyti vaizdai ir patirtys stipriau ar silpniau dekonstruoja turimą pasaulio suvokimą ir leidžia iš tiesų įsigyventi į jausmą, jog darbas nėra gyvenimo epicentras.
🗒 Ką reikėtų padaryti prieš leidžiantis į profesionalų šabatą
Nors Lietuvoje tai gan nauja tema, anglų kalba yra galybė straipsnių apie tai, kokius pliusus atneša Šabatas, kaip jį planuoti, biudžetuoti ir panašiai.
Keli žingsniai ir pamokos, kurios tikrai padės iš laiko sau pasiimti daugiausiai:
Atlik namų darbus
Skirk laiko suprasti, dėl kokių priežasčių tu nori atsitraukimo. Ar tolimesniam profesinio kelio pasirinkimui? Išsigydyti žaizdas? Išmokti kažką naujo? Tiesiog pailsėti?
Į viską žvelk atvirai ir lanksčiai, bet įsivardinimas, koks galėtų būti Šabato tikslas, padės turėti kryptį ir padėti pirmą žingsnį link jo.Planuok
Kiek laiko nori pasiimti? Kokio biudžeto reikės ir kaip jį gali planuoti? Kaip susidėlioti esamus įsipareigojimus, kad dėl jų nereikėtų sukti galvos Šabato metu? Skirk laiko susitvarkyti gyvenimiškai buhalterijai :)Veik
Vykdyk planuotas veiklas, kurios būtų susijusios su minėtuoju Šabato tikslu, tuo pačiu įeik į naujus, visiškai nesusijusius užsiėmimus. Tai leis pažvelgti į įprastas situacijas iš naujos perspektyvos.
Eik pasimokyti žiesti puodus. Pabandyk “pabarškinti” naują instrumentą. Nueik pas neaiškius sąmoningo gyvenimo mokytojus ar būrėjus. Keliauk į Uzbekistaną (pakeliui pagriebk ir mano pavogtą telefoną, kuris ten atsidūrė 😉). Pabendrauk su turtingiausiu tavo žinomu žmogumi. Tuomet su benamiu. Pasidegink nudistų paplūdimyje. Šok į ledo vonią.
Tiesiog leisk sau patirti pasauli nauju rakursu :)Dokumentuok
Ar mėgsti rašyti, ar fotografuoti, įamžink savo patirtis ir reflektuok. Tai daryk tokia forma, kuri yra artimiausia Tau.
Tai leis esamuoju laikotarpiu matyti, kuriose vietose mintys keičiasi, kuriose atsikartoja, o kuriose stringa. Na, o ir ilguoju laikotarpiu padės geriau orientuotis priežastingume ir geriau pagrįsti sprendimų priėmimą.
Prieš pradėdamas savo Šabatą bijojau. Labai.
Dėl darbų. Visų veiklų, kurias būtų galima nuveikti tuo metu.
Dėl ateities.
Galiausiai, tai buvo vienas geriausių gyvenimo sprendimų, turint transformuojančius keturis mėnesius, per kuriuos:
Ėjau Camino kelią Ispanijoje.
Mėgavausi žiemos jūra Portugalijoje.
Gavau 20+ darbo pasiūlymų neišsiuntęs nei vieno CV.
Kritau nuo motociklo 👇🏻
Galiausiai - tapau nuoširdesnis su savimi ir kitais, pripražinau, kas iš tiesų teikia džiaugsmą man, su kokiais žmonėmis noriu leisti laiką, bei kur skirti savo dėmesį ir kokias veiklas vystyti.
“Kūrybinis gyvenimas – tai smalsumo, o ne baimės kelio pasirinkimas”
- Elizabeth Gilbert
Tuo keliu ir eikime.
Aukoti kraują kraujo donorų dienos proga kviesdamas,
Antanas